Kotkalainen jalkapallo palaa yhteen

Tämä tarkoittaa, että KTP ei osallistu Kakkosen itä-lohkoon 2014.
Kotkan Työväen Palloilijat ry ja FC KooTeePee ry ovat sopineet yhteisen organisaatiomallin rakentamisesta.
Uudessa mallissa Kotkan Työväen Palloilijat ry jatkaa emoseurana. Sen alaisuuteen kuuluu jäsenseurana FC KooTeePee ry, jonka nimi vaihtuu muotoon FC KTP ry. Seuran taloutta hoidetaan jatkossakin Kotkan Futis Oy:n kautta.
FC KTP hallinnoi Ykkösen lisenssiä, eli ensi kaudella joukkue pelaa maamme toiseksi korkeimmalla sarjatasolla. Sitä vastoin Kotkan Työväen Palloilijoiden vanha jalkapallopuoli sulautuu uuteen organisaatioon ja luopuu samalla Kakkosen sarjapaikasta. Seuran virallinen nimi on FC KTP ry. Seura pelaa tutuissa vihreävalkoisissa raitapaidoissa ja käyttää perinteistä vaakunalogoa.

Lue koko juttu: http://ktp1927.fi/kotkalainen-jalkapallo-palaa-yhteen/