Futura palkitsi päätösristeilynsä yhteydessä

FC Futuran viikonlopun päätösristeilyllä palkittiin kauden merkittävimmät saavutukset perinteiseen tapaan säkillisellä palkintokaappitäytettä sekä kyytipojaksi järjestyneillä villeillä aplodeilla. Menestyksekkään kauden jälkeen palkittuja olisi voinut olla enemmänkin, mutta tällä kertaa arvostetun palkintoraadin huomionosoitukset osuivat seuraaviin osoitteisiin:

Kauden paras pelaaja 2009: Cihan Göksil

Cihan sijoittui Veikkauksen järjestämässä veikkauspörssissä A-lohkon toiseksi 25 tähdellä häviten vain kaksi pistettä Warkaus JK:n maalinsylkijälle Samuli Kaivonurmelle.

Paras maalintekijä 2009: Arttu Pösö

Kuudellatoista osumalla heltisi Kakkosen A-lohkon toiseksi parhaan maalintekijän titteli.

Kauden 2009 paras harjoittelija: Arttu Pösö ja Robin Olenius

Seura järjesti 125 harjoitustapahtumaa, minkä lisäksi kaudella pelattiin 29 peliä. Tapahtumia oli yhteensä siis 154, joista palkittujen saldo nousi peräti 95 prosenttiin.

Herrasmiespelaaja 2009: Julius Särkkälä

Ei ainoatakaan varoitusta kauden aikana edustuksen otteluissa, ja muutenkin esimerkillisesti Futuraa edustanut pelimies.

Taistelijanmalja 2009: Paavo Heinonen

Ei kaipaa suurempia selityksiä. Vahvalla panoksellaan mukana kääntämässä tiukkoja otteluita omille.

Vuoden tulokas 2009: Olli Isosalo

Armeijasta huolimatta murtautui etenkin loppukaudesta vakiomiehistöön ollen 16 kertaa avauksessa.

Kaveripalkinto 2009: Petri Lampinen

Pelaajat äänestäneet keskuudestaan jo vuodesta 1996 asti, eikä ensimmäistä kertaa tähän osoitteeseen.

Edellisten lisäksi johtokunta on jakanut omaa erikoispalkintoaan jo vuodesta 2001 alkaen. Ikuisesti kiertävä massiivinen pysti löytää joka syksy tiensä Johtokunnan määrittelemään palkintokaappiin, kriteereiden ollessa mm. esimerkillinen ja pitkäjänteinen toiminta seurassa tai ylipäänsä seuran julkisuuskuvan voimakkaaseen kiillottamiseen osallistuminen. Pojan pokkasi tänä vuonna nousujohteisen kauden jälkeen Arttu Pösö.

Are on seuran oma kasvatti ja ollut edustuksessa mukana 8 kautta vuodesta 2002 alkaen. Tänä aikana otteluita on kertynyt 141 ja niissä peräti 64 maalia. Näillä lukemilla Arttu on seuran kolmanneksi paras maalintekijä kautta aikojen.

Johtokunnan jakaman erikoispalkinnon saajat ovat järjestyksessä:

2001 Andreas Sjöblom
2002 Kalle Tolsa
2003 Matti Ruohio
2004 Petri Lampinen
2005 Mikko Pietinen
2006 Ville Jokinen
2007 Futura pojat -96
2008 Dan Majander
2009 Arttu Pösö