Futura purki pelaajasopimuksen

FC Futura Porvoo ry:n hallitus on kokoontunut 24.5.2022. Taustalla ovat viime lauantaina pelatun FC Futura-JIPPO ottelun jälkeiset tapahtumat, jossa kotijoukkueen pelaaja ottelun päädyttyä käytti väkivaltaa vastustajan pelaajaa kohtaan.

FC Futura Porvoo ry:n hallitus on yksimielisellä päätöksellään 24.5.2022 päättänyt purkaa Cherif Ndiayen pelaajasopimuksen seuran kanssa. Myös pelaajaa on kuultu asian tiimoilta. Tapahtuma on myös Palloliiton kurinpitolautakunnan käsittelyssä. Mahdollisista seuralle koituvista seuraamuksista tiedottamme erikseen.

FC Futura Porvoo ry:llä on nollatoleranssi väkivaltaa kohtaan ja edellisen viikonlopun tapahtumat eivät millään tavalla edusta seuran arvoja tai eettisiä periaatteita.

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.